ŠVL explained


Teraz sa budeme zaoberať pripojením sa do školy z pohodlia domova, menovite vzdialeným príkazovým riadkom na serveri a prenosom súborov medzi domácim počítačom a školským serverom.

Prenos súborov (SFTP)

Na prenos súborov používame protokol SFTP (pozor, nepomýliť si ho so Simple FTP, ktorý má rovnakú skratku a dnes sa už prakticky nepoužíva) (alebo starší a menej odporúčaný SCP) a klientsky software WinSCP alebo FileZilla. Prehliadanie v tomto programe je organizované do dvoch panelov - v jednom vidíte obsah disku počítača pri ktorom sedíte, v druhom adresárovú štruktúru na vzdialenom počítači.

Na editovanie textových súborov môžete použiť program Notepad (v OS Windows) alebo Sublime Text (v OS Linux alebo MacOS).

Ako nastaviť program WinSCP alebo FileZilla k pripojeniu sa na školský server:

Session
Host Name:turing.gjh.sk
Port:30000
Connection type:SFTP
User name:Vaše prihlasovacie meno
Password:Váš password - odporúčam nevypĺňať, program sa naň opýta

Vzdialený príkazový riadok (SSH)

Na internete existujú nepretržite bežiace počítače - servery, na ktorých môžu bežať programy aj bez toho, aby sme pri nich sedeli. Musíme sa k nim vzdialene pripojiť a ovládať ich. Pogramy na nich však môžu ostať bežať aj po našom odpojení. Jeden z príkladov môže byť preberanie mailov. Vtedy použijeme mailového klienta, ktorý použije istý protokol, aby sa pripojil k serveru a maily vypýtal.

Program alebo hardware, ktorý je pripojený k serveru, pomocou ktorého server ovládame, sa naýva terminál. Dnes sa už málokde nachádza server s HW terminálmi - používajú sa sieťové programy (terminal klienty) emulujúce ich činnosť komunikujúce so serverom rôznymi sieťovými protokolmi. Výhoda týchto klientov je v tom, že si ich môžeme pustiť prakticky na ľubovolnom počítači pripojenom k sieti a ovládať server z pohodlia kresla. V minulosti sa používal protokol Telnet, avšak ten nie je šifrovaný a ktokoľvek, kto by odchytával sieťovú prevádzku, by videl prenášané heslá, zadávané príkazy a podobne. Z tohto dôvodou sa už nepoužíva a namiesto neho sa používa SSH. Na nadviazanie SSH spojenia z pohodlia domova použijeme klienta PuTTY. Po pripojení k serveru nám server pustí prostredie (shell), do ktorého budeme môcť zadávať príkazy a ono nám bude odpovedať výstupmi. Na GJH serveri požívame ako shell rozšírený program bash. Cez protokol SSH sa pripájame k textovým shellom, to znemaná, že naše príkazy píšeme na klávesnici a výstupy sa vypisujú na konzolu (obrazovku) vo forme textu. Nepoužívame myš ani grafický režim.

PuTTY

PuTTY je program emulujúci prácu terminálu, čiže umožňujúci pripojenie k serveru. Aby sme ho mohli použiť, stačí spraviť iba:

  1. Stiahnuť program na jeho download stránke v časti Binaries
  2. Nastaviť spojenie:
    Nezabudnite si session pomenovať a uložiť kliknutím na tlčítko Save ešte pred kliknutím na Open.
    Session
    Host Name:turing.gjh.sk
    Connection type:SSH
    Port:30000
    Terminal->Keyboard
    The Backspace key:Control-? (127)
    The Function keys and keypad:Linux
    Window->Translatioin
    Character set:ISO-8859-2:1999 (Latin-2, East Europe)
  3. Kliknúť Open, zadať meno a heslo
  4. Ovládať shell a po skončení práce sa odhlásiť napríklad príkazom logout

Bash

Keď už je tu aká-tá zmienka o programe bash, zišlo by sa uviezť nejaký rýchlokurz geniality. Kto zažil operačný systém DOS, tomu bude táto téma bližšia. Rovnako ako v prostredí DOS prompt aj v bashi sa píšu rôzne príkazy za výzvu, ktorej sa hovorí aj promt. Podstatná vec v linuxe je to, že adresáre sa v cestách oddeľujú obyčajným lomítkom (/) a nie backshom (\). Rovnako absolútne cesty nezačínajú písmenkom disku, ale opäť proste lomítkom (napríklad: /tmp/..cesta../subor.txt).



Copyright (C)

2024 Petra Bertová

2015-2021 Jakub Veselý & Lenka Koplíková, built using UIKit

Verzia 4.0