Archív


Problémy s DNS, migrácia na Cloudflare

Autor: danizek | 2023-07-08 10:07:16

Identifikovali sme problém s našimi DNS servermi, kde niektorí zo sekundárnych DNS serverov nespadajúcich pod našu kontrolu vracali zastaralé záznamy, čo sa prejavovalo hlavne nekonzistentnými problémami s konektivitou a prístupom na naše webstránky (prípadne dlhým čakaním), a odosielaním emailov z Google Workspace našej domény na externé domény.

Problém sme vyriešili a v rámci riešenia problému sme sa rozhodli premigrovať náš autoritatívny DNS server do cloudu na službu Cloudflare, čo nám prínáša viacero výhod - konkrétne vysokú dostupnosť a rýchlejšie vracanie záznamov.

Admini GJH


Zlyhanie routeru (smerovača)

Autor: danizek | 2022-09-15 12:46:41

Ahojte GJHáci

určite ste si všimli, že tento týždeň toho veľa nešlo (korektné by bolo povedať, že vlastne nič nešlo). Dôvodom bolo skoré, neočakávané zlyhanie routeru v pondelok v poobedňajších hodinách. Pripojený bol len dva roky a jedná sa o najdrahší router tejto značky - EdgeRouter Infinity. Router je veľmi kľúčové zariadenie, ktoré prepája všetky lokálne siete a vonkajšiu sieť s poskytovateľom internetu. Intenzívne sme pracovali na obnovení a podarilo sa nám rýchlo nastaviť starší záložný router, a aktuálne už funguje všetko, až na študentskú wifi (a pár výnimiek), ktorú spojazdníme v priebehu týždňa.
Avšak, kvôli celkovej nedostupnosti routerov na trhu momentálne nevieme povedať, kedy sa vrátime k optimálnemu fungovaniu siete - a informácie naznačujú, že to môže byť až pár mesiacov. Veríme, že záložný router nebude problém a zmenu výrazne nepocítime.

Admini SŠ Novohradskej


Zmena portu SSH / SFTP na Turingu

Autor: danizek | 2022-09-12 16:12:37

Z bezpečnostných dôvodov bol zmenený port pre prístup cez SSH a SFTP na nový port 30000. Údaje v návodoch sú taktiež aktualizované.


Nové SSD disky v ŠVL 2 a 3

Autor: danizek | 2022-08-22 13:19:37

Ahojte GJHáci,

zatiaľčo ste si užívali prázdniny, my sme tvrdo pracovali, aby sme zlepšili služby ŠVL. Okrem zmien, ktoré sú softvérové a ktoré vy nevidíte, sme spravili aj upgrade učební ŠVL 2 a 3.

Vymenili sme doterajšie magnetické disky v počítačoch v ŠVL 2 a 3 za nové Solid State disky. S týmito diskami by malo byť spúšťanie počítačov, programov a prihlasovanie podstatne rýchlejšie. Momentálne sú SSD diskami vybavené učebne ŠVL 1, 2 a 3. Zároveň sme aj preinštalovali počítače na novšiu verziu Windows 10.

Tešíme sa na vás :)
Admini GJH


Veľké technické zmeny na škole

Autor: danizek | 2021-05-11 14:04:48

Milí GJHáci,

dúfame, že ste v zdraví prekonali obdobie dištančného vyučovania a tešíte sa naspäť do školy. Od septembra sme tvrdo pracovali na modernizácii našej školy a chceme vám priblížiť zmeny, ktoré na vás čakajú.

📡 Rozšírená WiFi konektivita po celej škole
Vymenili sme väčšinu prístupových bodov za nové a systematicky ich rozmiestnili, aby pokryli čo najväčší priestor. Nové prístupové body poskytujú lepšiu priepustnosť, ktorú škola potrebuje.
V rámci modernizácie došlo k zmene WiFi certifikátu, ktorý zvýši bezpečnosť našej siete a zároveň dovoľuje novším systémom (Android 11), aby sa vôbec pripojili. Preto je dôrazne odporúčané (v niektorých prípadoch potrebné) zmeniť nastavenia vašich zariadení podľa týchto inštrukcií.

⚡ Nová centrálna nervová sústava školy
Našu školu poháňa nová, 10-gigabitová optická sieť 🥳. Poskytne nám lepší výkon, nižšiu latenciu a hlavne menej problémov s konektivitou. Menené boli všetky hlavné switche, káble a router, taktiež sa optimalizovala topológia siete. Ďakujeme vedeniu za túto investíciu.

🖥️ Nové monitory v ŠVL 2 a 3
Do učební ŠVL 2 a 3 sme umiestnili moderné, ultra široké monitory, ktoré uľahčia študentom prácu s počítačom. Prosíme (a žiadame), aby ste sa k novému vybaveniu správali šetrne. Akékoľvek poškodenie bude dohľadané a potrestané.

Veríme, že vás novinky potešia a namotivujú na prezenčné vyučovanie.
Admini GJH


Zmena študentských webových stránok

Autor: danizek | 2021-01-20 01:19:35

Od januára sa mení spôsob fungovania študentských webových stránok. Každý študent, ktorý chce webovú stránku, si ju aktivuje v intranete rovnako ako pri vytváraní databázy. Túto možnosť nájdete v intranete v sekcii "Správa profilu". Touto akciou sa obsah vášho www priečinka nezmení a ku svojej stránke budete môcť pristupovať na rovnakej adrese ako predtým.
V prípade akýchkoľvek problémov kontaktujte adminov.

Želáme vám do nového roku veľa zdravia a úspechov.
Vaši admini :)


Aktualizácia Stránky

Autor: happy | 2016-07-02 18:20:36

Stránka bola aktualizovaná na novú verziu. Niektoré informácie boli opravené a doplnené.


Nástroj na opravu webstránok

Autor: happy | 2016-06-16 22:41:08

Do sekcie Pre ŠVL bol pridaný nástroj na opravu webstránok, napríklad pre prípady, že si vymažete www folder, urobíte na novo a potom vám stránka nefunguje.
Copyright (C) 2015-2021 Jakub Veselý & Lenka Koplíková, built using UIKit

Verzia 3.0